Categories
Uncategorized

E PABESUSHME VIDEO MË E FUQISHME NË GJERMANI, KY ËSHTË NJË I PARALIZUAR PREJ VITESH, ME NJË TË KËRSITUR KOKËN NGRIHET NË KEMBE(VIDEO)

Ky esht nje hoxh apo terapist qe njihet si Hoxh nga uzbekistani qe ka pretenduar se ka sheruar shum njerez, Videot e ketij marin Miljona shikime duke sheruar te verberit te paralizuarit dhe ata qe nuk mund te flasin , ne kemi shperndar videon e radhes e cila ka te bej me nje te paralizuar te cilin me nje te kersitur koken ngreh ne kembee, se sa duhet ti besuar kesaj video, shikoeni vet dhe vlersoni, pamjet me posht

Categories
Uncategorized

NJË FLUTURIM I RALL KU TË GJITH PASAGJERËT FILLOJN TË QESHNIN, PASI STJUARDESJA BËN NJOFTIMIN E SIGURISË..VIDEO

Nje fluturim i rall ku tegjith pasagjeret fillojn te qeshnin pasi nje grup tifozesh shperqendrojn nje stjuardese perderi sa ajo ben njoftimin e siguris, ku nuk mund ta mbaj dot veten edhe ajo fillon te qesh.Shiko pamjet meposht per meshum..

Categories
Uncategorized

LAJMI I FUNDIT – RRITET NUMRI I COVID 19 JA QFAR PO NDODH SDO TA BESONI

Ministria e Shëndetësisë e Kosovës paralajmëron se do t’i mobilizojë kapacitetet spitalore dhe se do të bëjë gjurmimin dhe testimin e rasteve të reja pozitive me coronavirus.

Kjo pasi, ditëve të fundit, ka pasur rritje të përqindjes së të infek tuarve.

Më 28 qershor, mbi 30 për qind e testeve kanë dalë pozitive – shifër kjo e paparë qysh në muajin janar.

Në bazë të llogaritjeve, numri i të infektuarve në dy javët e fundit të qershorit është rritur për më shumë se 400%, në krahasim me dy javët e para të të njëjtit muaj.

Gjatë pranverës, shifrat e rasteve pozitive kanë qenë relativisht të ulëta – më 24 maj nuk ka pasur asnjë rast pozitiv.

Zyrtarë të Ministrisë së Shëndetësisë thonë se “është e pritshme që në Kosovë të shënohen edhe më shumë raste në ditët në vijim”, duke qenë se në vendet e rajonit ka po ashtu rritje.

Në bazë të të dhënave të kësaj ministrie, të publikuara më 1 korrik, numri i rasteve aktive në Kosovë aktualisht është 730.

Përqindja e rasteve të reja pozitive i është afruar edhe më 1 korrik 30-përqindëshit.

Categories
Uncategorized

JA PSE NUK DUHET TA FUSIM SHALQIRIN NË FRIGORIFER

Vapa e madhe na detyron që shumicën e ushqimeve t’i fusim në frigorifer, madje edhe shalqinjtë, por në fakt ne bëjmë një gabim të madh. Në të vërtetë, siç thonë ekspertët, shalqirin duhet mbajtur në temperaturë dhome, në mënyrë që të ruajë të gjithë përbërësit ushqyes me të cilët është i pasur. Kur është i ftohtë, shalqiri humb shumicën e vitaminave dhe të materieve ushqyese.

Edhe një gjë e kanë zbuluar shkencëtarët. Shalqiri vazhdon të prodhojë vitamina dhe materie ushqyese edhe pasi që të jetë këputur nga rrënja, mirëpo sërish, vetëm nëse e mbani në temperaturë dhome. Kur e fusin në frigorifer, ai proces ngadalësohet dukshëm.

Prandaj, shalqinjtë duhet blerë aq sa keni llogaritur që do t’i hani dhe duhet konsumuar menjëherë.

Është i pasur me gjëra të shumta ushqyese si p.sh., vitaminat A dhe C, betakaroten, likopen, hekur, zink dhe shumë minerale të tjera.

Categories
Uncategorized

AVOKATI I FAMILJES OSMANI JEP DETAJE TMERRUESE: MARIGONËS I KANË DHËNË HAPA PËR MOS ME I NDI DHIMBJET E DH UNIMIT…

Avokati i familjes së Marigona Osmanit, Gazmend Rexhepi, ka thënë se raporti i autopsisë të së ndjerës ka qenë i tm errshëm.

Rexhepi ka thënë se kjo ka qenë v rasja më e tmerrshme që ka ndodh në Kosovë, që nga periudha e paslu ftës.

“Raporti i autopsisë është i tme rrshëm. Unë si përfaqësues i familjes konsideroj që vr asje më të rëndë në periudhën e paslu ftës në Kosovë nuk ka pasur, është vr asja më e tme rrshme që ka mujt me ekzistu”. tha Rexhepi në Frontal në T7.

Tutje ai tha se vr asja e të ndjerës ka qenë e ngadalshme, duke i bërë d hunë sistematike.

“Cdo vr asje është e keqe, mirëpo vrasjet zakonisht me pl umb janë v rasje të shpejta,. Këtu kemi të bëjmë me një vr asje të ngadalshme e të dhu nshme.

E nd jera ka pasë një dh unë në mënyrë sistematike dhe në procedurë të ngadalshme. Unë jam t merruar kur e kam pa raportin e autopsisë. Është një v rasje shumë e rëndë”, tha Rexhepi.

“Te trupi i të ndjerës iu kanë gjet disa ana lgjetikë që përdoren zakonisht te personat që kanë dhimbje të mëdha. Atë e kanë shti me përdor për mos me i ndi dhimbjet”, tha Rexhepi, duke shtuar se kësi rasti nuk ka parë asnjëherë në jetën e tij.

Categories
Uncategorized

“UNË T’RREHI EDHE PSE JENA N’KOSOVË, E MARR ÇIKËN SHKOJ N’ZVICËR”/ 28-VJEÇARJA IA GJEN MESAZHET ME FEMRA BURRIT NË SNAPCHAT

Rastet e dh unës në familje po shtohen përditë e më shumë, ku zakonisht d enoncueset janë gratë që v uajnë nga dh una p sikike e f izike e bashkëshortëve të tyre. Një rast i tillë është iniciuar edhe sot, ku një 28-vjeçare ka deklaruar në P olici se është k ërcënuar seriozisht nga bashkëshorti i saj.

Sinjali mëson se çifti janë të martuar që një vit dhe jetojnë bashkë në shtetin e Zvicrës, por që tash e një muaj kanë ardhur në Kosovë për pushime.

Burimet e Gazetës Sinjali bëjnë të ditur se që të dy kanë qëndruar ndaras në familjet e tyre, teksa 28-vjeçarja ka deklaruar para hetuesve se me bashkëshortin me të cilin ka një vajzë, kanë pasur disa mosmarrëveshje, me ç’rast ai e kishte k ërcënuar me fjalët “unë t’rrehi edhe pse jena në Kosovë, çikën e marr e shkojna në Zvicër ti met ktu”.

Së fundi ajo i ka gjetur atij disa mesazhe në rrjetin social Snapchat, ku sipas saj i d yshuari kishte folur me gra tjera, çka ka bërë që sërish të ketë f jalosje mes tyre dhe 32-vjeçari sërish ta k ërcënojë me fjalët “e marr çikën shkoj në Zvicër, ta m ys babën edhe vëllain e vogël“.

Këto fjalë ngjallën sh qetësim dhe f rikë te 28-vjeçarja e cila ka d enoncuar rastin në P olicinë e Kosovës. Nj ësitet p olicore kanë shoqëruar të d yshuarin në stacion p olicor për intervistim.

Me vendim të prokurorit ai do të hetohet nën d yshimet për k ryerjen e v eprës p enale ‘Dh unë në familje’.

Categories
Uncategorized

SIGURISHT NUK E DINIT KËTË! KËTO PAJISJE EDHE KUR FIKEN HARXHOJNË ENERGJI ELEKTRIKE..

Sigurisht nuk e dinit këtë! Këto pajisje edhe kur fiken harxhojnë energji elektrike..

Disa pajisje mund të fiken dhe të lihen në prizë vetëm kur dilni nga shtëpia për një periudhë të gjatë kohore, ndërsa të tjerat duhet të hiqen plotësisht nga priza, pjesërisht për siguri dhe pjesërisht për të kursyer para sepse disa prej tyre konsumojnë energji elektrike edhe kur janë të fikura.

Ajri i kondicionuar – kjo pajisje, logjikisht, nuk do t’ju nevojitet, dhe mjafton vetëm ta lini jashtë derisa jeni me pushime.

Kaldaja – Nuk e dimë nëse jeni nga ata që e ndezin bojlerin sipas nevojës apo e mbani të fikur gjatë gjithë kohës, por gjithsesi fikeni para se të shkoni në pushime.

Valvula kryesore e ujit – Kjo nuk do t’ju kursejë shumë para kur bëhet fjalë për faturat e ujit, por do t’ju kursejë një kodër nëse ndodh një përmbytje dhe nuk është vërtet problem të ndizni valvulën dhe ta zhbllokoni atë kur të vini. kthehu dhe do të jesh i qetë.

Dritat – Lënia e dritave ndezur është humbje parash. Shumë njerëz lënë të paktën një llambë të ndezur për ta bërë të duket sikur dikush është në shtëpi, por është më mirë t’i kërkoni një miku ose fqinji të ndalojë ndonjëherë pranë banesës tuaj dhe të siguroheni që gjithçka është në rregull.

Categories
Uncategorized

LAJM I MIRË PËR TËRHEQJEN E PARAVE NGA TRUSTI

Më shumë se 7 mijë qytetarë kanë nënshkruar peticionin për tërheqjen e 30 për qind të mjeteve të Trustit Pensional.

Që nga e hëna, grupi i qytetarëve “Pro tërheqjes 30 për qind të Trustit”, janë angazhuar në qytete të ndryshme, për të mundësuar mbledhjen e 10 mijë nënshkrimeve për të iniciuar sërish Projektligjin për Trustin.

Njëri nga organizatorët, Afrim Berisha, tha për EO, tha se mjetet duhet të tërhiqen pasi kjo do të ishte një ndihmesë e madhe për ta.

Ai tha se interesimi i qytetarëve për të nënshkruar është i madh, dhe se për mbledhjen e këtyre nënshkrimeve janë në disa komuna të Kosovës, teksa shtoi se janë të bindur se ky numër do të tejkalohet.

“Nënshkrimi i peticionit për trustin është shumë në rregull duke shkuar, janë njerëzit shumë të interesuar. Jemi duke punuar qe tri ditë prej orës 11:00 deri në pra 22:00 në mbrëmje. Janë nëpër pika të Kosovës, Lipjan, Prizren, Fushë-Kosovë, dhe sipas informatave afro 7000-8000 janë që kanë nënshkruar. Po presim deri të premten, dhe të shikojmë interesimin e qytetarëve”, tha ai.

“Nuk hezitojnë vijnë, kanë shumë shpresë që do t’i marrin dhe kemi shpresa që më shumë se 10.000 nënshkrime do të bëhen deri të premten”, tha ai.

Qytetari Nazmi Koprani është pro tërheqjes së 30 për qind të Trustit, teksa kritikoi kryeministrin Kurti që nuk po e lejon një tërheqje të tillë.

“Duhet me na leju paqare. Unë punoj në Kompaninë “Pastrimi”, 300 euro e kam rrogën, çka me bë me të. Një shtëpi të ulët e kam, 8 anëtar jemi, tjerët i kam pa punë. Duhet me u tërheq paqare, duhet. Veç vdekja na ardh, ajo duhet me u leju por veç Albin Kurti nuk po e lejon”, tha ai.

Pas nënshkrimit të peticionit, Ali Kadriu, tha se me një rrogë prej 280 euro, nuk po mund t’ia dalë, andaj kërkon tërheqjen e mjeteve nga Trusti.

“Po ka nevojë, unë për veten time kam nevojë. Me 280 euro nuk mundem të ja dal sot. E kam llogarit për çdo ditë ka një byrek me jogurt nuk më del për familjen time. Gjithsesi, po shihet çfarë çmimesh çfarë senesh e rrogat askund”, tha ai.

Por në mesin e tyre pati edhe të atillë që janë kundër një tërheqje të tillë, ndonëse e nënshkruajti këtë peticion.

“Tërheqja e Trustit për mendim tim nuk është mirë. Duhet me mendu edhe për të ardhmen këta kush ka pensione në perëndim e paguajnë për pleqëri”.

“Me ju ndihmu atyre që po vuajnë sot po unë po them edhe ashtu që nuk është mire me i tërheq se ndoshta më vonë iu vyen më shumë se tash”, tha Emrullah Ahmeti, kur u pyet se përse nënshkruajti pasi është kundër Trustit.

/GazetaSinjali/

Categories
Uncategorized

LAJM I MIRË: EKZEKUTOHEN PAGESAT PËR KËTO KATEGORI TË PUNËTORËVE

Njoftohen punetoret e sektorit publik se pagat per muajin Qershor 2022 jane ekzekutuar ne llogarite e juaja bankare raporton Kontabilisti.info

Njoftohen punetoret e sektorit publik se pagat per muajin Qershor 2022 jane ekzekutuar ne llogarite e juaja bankare raporton Kontabilisti.info

Categories
Uncategorized

PAMJE TRONDITËSE NGA TËRMETI NË TURQI, MJEGULLA ME PLUHUR KAN NGRITUR PANIK TEK QYTETARËT(VIDEO)

Një re e madhe pluhuri u formua gjatë tërmetit me magnitudë 5.2 që ndodhi dje në lagjen Pütürge të Malatya. Një qytetar ka regjistruar me celularin e tij pamjen goditëse të ndodhur gjatë tërmetit në thellësinë 6.72 km. shiko pamjet me posht